Architekci – twórcy otoczenia

Architekci od kilku lub nawet kilkunastu lat zaczynają mieć większe znaczenie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Coraz częściej dostrzega się talenty osób z tej branży, którzy są nagradzani na wielu konkursach o różnej randze ważności czy odbioru. Architekt Łódź coraz częściej otrzymuje miano twórcy otoczenia. Staje się osobą, która urozmaica szarą rzeczywistość, w której na co dzień żyjemy.
Skąd się to wzięło
Coraz bardziej widoczna jest moda na idustrializm. Na każdym kroku spotykamy się z coraz to ciekawszymi kreacjami, które zastępują typowe kwadratowe bloki i wieżowce. Od początków XXI wieku przyjęła się urbanistyczna moda, która widoczna jest w dużej mierze w budynkach. Im jest on ciekawszy, tym uwagę większej liczby ludzi skupi na sobie. Architekt Łódź stał się więc osobą, która tworzy, jest artystą i wpływa na otaczające go środowisko. Co za tym idzie, jest on coraz bardziej rozpoznawalny i przede wszystkim doceniany przez inne osoby, w szczególności te, które interesują się architekturą jedynie w małym stopniu.
Twórcy od zawsze?
Piękne obiekty i budowle, które możemy dziś podziwiać i którymi się zachwycamy nie zawsze były tak doceniane. Zamki i pałace były miejscem, w którym żyli wielcy władcy i królowie, jednak nikt nie zwracał uwagi na to, kto wykonał dany projekt, kto wymyślił jak powinien on wyglądać. Było to jedynie zadanie do spełnienia. Gdy zostało wykonane mało kto pamiętał już o osobie, w głowie której zrodził się taki, a nie inny pomysł.
Zacznijmy podziwiać
Prawie każdy architekt łódź marzy o tym samym – aby ludzie zaczęli dostrzegać nie tylko te słynne na całym świecie obiekty, ale także mniejsze kamienice, w których ludzie zamieszkują już od kilkuset lat. To wszystko jest dorobkiem naszej kultury i cywilizacji. Za każdym z tych budynków stoi architekt, który wykonał dany projekt.
Architekci obawiają się jednego. Jeżeli dziś nie zostanie dostrzeżone piękno i ciekawość i prac, już nigdy to nie nastąpi. Ewentualnie kilkadziesiąt lat po ich śmierci – wtedy jednak nie będą mogli opowiedzieć o tym, co skłoniło ich do wykonania właśnie takiego projektu.