Ceramika ludowa – czym się wyróżnia?

Ceramika ludowa to od lat jeden z najbardziej rozbudowanych aspektów kultury danego kraju, bądź regionu.

W Polsce, jako krainie wielokulturowej, zamkniętej w obszarze naszych granic, ale również mieszającej się z wpływami z zewnątrz, pozostałą jednym z głównych bastionów indywidualizmu regionalnego, jeżeli przedstawiana jest ceramika ludowa http://mypoland.com.pl/34-ceramika-artystyczna.

W Polsce każdy region posiada własną, unikalną ceramikę, wytwarzaną i zdobioną metodami i za pomocą konkretnego wzornictwa. Jednym z naczelnych przykładów jest ceramika kaszubska, której kwiatowe ornamenty są doskonale znane na terenie całego kraju, jak i za jego granicami.

Ceramika ludowa w Polsce stała się rzemiosłem, z którego można być dumnym i z którego jej wytwórcy stworzyli wręcz kunszt. Sztuka ludowa ceramika zyskuje na ogromnej popularności. Na przestrzeni lat spod ich rąk wyszło tysiące, jak nie więcej unikatowych i przepięknych przedmiotów, zarówno tych codziennego użytku, jak również takich, które stanowiły ozdobę na pańskich stołach i budziły zazdrość cudzoziemców odwiedzających nasz kraj. 

Obecnie ceramika ludowa jest traktowana jako wytwór kultury i dziedzictwo narodowe. Indywidualizm, jaki jest zawarty w kształtach wyrobów oraz we wzornictwie sprawia, że naprawdę można uznać ją za dobro narodowe, z którego można być dumnym i chlubić się nim nie tylko na arenie naszego kraju, ale również poza nim.

Doskonałym miejscem, by prezentować wyroby ludowe, są wszelkiego rodzaju festyny, kiermasze, spotkania kół ludowych i inne tego typu spotkania entuzjastów tradycji. Właśnie podczas takich spotkań można podziwiać nie tylko porcelanę ludową, ale cały szeroki wachlarz, który składa się na tradycyjny obraz danego regionu, czyli stroje, jedzenie, przyśpiewki, nawet mowa codzienna. Połączone razem, dają jedyny i niepowtarzalny wizerunek, który zachwyca i wzbudza podziw.

Entuzjaści stosowania porcelany z elementami ludowymi na co dzień muszą jednak mieć świadomość, że jest to pomysł bardzo ryzykowny.

Przede wszystkim korzystanie z takiej porcelany na przykład w codziennym życiu, jako serwisu obiadowego wiąże się z tym, że motywy, które są wytłoczone na rantach, nierzadko są tak charakterystyczne, że po prostu nie pasują do nowoczesnych sprzętów kuchennych, którymi obstawiona jest nasza kuchnia. Zastanawiając się nad zakupem takiego serwisu naprawdę warto się upewnić, czy nie będzie on zbyt rzucał się w oczy, lub wręcz negatywnie odcinał się na tle reszty do tej pory zakupionych przez nas sprzętów. Taka wcześniejsza wizualizacja jest naprawdę warta zachodu, pozwoli uniknąć późniejszej frustracji i wizualnego zgrzytu za każdym razem, kiedy tylko wchodzimy do kuchni.

Jeśli jednak jesteśmy takimi niesamowitymi entuzjastami sztuki ludowej, że po prostu musimy mieć jej element w postaci zastawy stołowej bądź serwisu kawowego w swoim domu, warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby wspomniana porcelana komponowała się ładnie z otoczeniem. Dobrym i możliwie tanim pomysłem, jest skorzystanie z dostępnych materiałów papierniczych i stworzenie z nich pojedynczych elementów, w podobnej kolorystyce bądź kształcie, jak wzór na naszych wytęsknionych filiżankach bądź talerzach, a następnie udekorować tymi elementami choćby okno (papier z folią samoprzylepną), bądź zrobić oryginalny dekor na kafelkach lub blacie szafek. Dzięki temu wizualnie motyw, na którym nam zależało, będzie podkreślony, a nasza kuchnia zyska nowy, odświeżony wygląd. 

Nie każdy z nas lubi jednak jadać lub pić z porcelanowych naczyń, preferując zwykłe, kupione w pewnym skandynawskim sklepie ogólnobudowlanym kubki. Oczywiście, jest to jego wybór, ale czy serwis kawowy nie wygląda pięknie, i czy nie wzbudzi zachwytu wśród naszych gości, kiedy podamy w nim poczęstunek? Owszem, wygląda. I kawa na pewno smakuje w nim również o niebo lepiej. 

This article was written by adminek