VR, czyli czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość to w ostatnich latach coś bardzo modnego. Prawdą jest jednak, że nie wszyscy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, co to właściwie znaczy i jaki ma potencjał. Aby odrobinę rozwiać wątpliwości, tłumaczymy podstawy tego, czym jest wirtualna rzeczywistość.

Wirtualna rzeczywistość – co to takiego?

Wirtualna rzeczywistość to w gruncie rzeczy obraz trójwymiarowy stworzony specjalnie przez komputer. Virtual reality to sposób na pokazanie przedmiotów czy pojedynczych obiektów, ale także całych zdarzeń w czasie rzeczywistym. Jako że wirtualna rzeczywistość może opierać się na świecie realnym oraz wirtualnym, w zależności od koncepcji, najłatwiej byłoby powiedzieć, że VR to po prostu wirtualne zaprezentowanie rzeczywistości.

Celem i założeniem wirtualnej rzeczywistości jest wywołanie u ludzi korzystającej z niej jak najbardziej naturalnych i realnych doznaniach. Warto jednak podkreślić, że budowa i działanie ludzkiego mózgu pozwala mu na rozróżnienie fikcji od rzeczywistości, dlatego twórcy VR postawili przed sobą niemałe wyzwanie, chcąc, by wirtualna rzeczywistość jak najbardziej przypominała rzeczywistość – tak, by zmylić zmysły.

Wirtualna rzeczywistość – zasady działania

Wirtualna rzeczywistość opiera się na dość dogłębnym poznaniu fizjonomii człowieka i jego zmysłów, za pomocą których poznaje świat – każdy element rzeczywistości, która go otacza. Twórcy VR wprowadzili w swoje pomysły rozwiązania, które w pewnym sensie oszukują ludzkie zmysły. Najczęściej wykorzystywane są specjalne okulary, które dzięki specjalnej budowie niemal odcinają nas od rzeczywistości, by pokazywać wybrany obraz na ekranie.

Co bardzo istotne, aby wszystko działało jak trzeba, wirtualna rzeczywistość jednocześnie musi oszukiwać także słuch. W innym wypadku, jeśli sygnały stają się sprzeczne, człowiek odczuwa nieprzyjemne wrażenie choroby lokomocyjnej. Nie mniej istotne jest to, by urządzenie VR potrafiło reagować na ludzkie działania w czasie rzeczywistym – tylko w ten sposób doświadczenia z nim związane będą przyjemne i jak najbardziej naturalnie odczuwalne. Na chwilę obecną oprócz standardowych okularów łatwo dostępne są m.in. słuchawki, specjalne rodzaje bieżni czy rękawiczki pobudzające dodatkowo zmysły.

Wirtualna rzeczywistość to po prostu komputerowo przygotowane środowisko, w które człowiek może odkrywać, a przede wszystkim wchodzić w interakcję z jego elementami. Wszystkie obiekty prezentowane są w świecie wirtualnym w rozmiarze 1:1 i zmieniają się w zależności od naszego ruchu. Zatem wirtualny świat możemy obejrzeć z różnych perspektyw, tak jak w życiu realnym wszystko to, co nas otacza.

Wirtualna rzeczywistość – zastosowania

Najpopularniejszym kierunkiem tworzenia w wirtualnej rzeczywistości jest oczywiście rozrywka. Wirtualna rzeczywistość pozwala bowiem m.in. prezentować nagrania w formie 360 stopni czy dodatkowe akcesoria do różnego rodzaju gier wideo. To właśnie wirtualna rzeczywistość daje nam wrażenie, że nie tylko uczestniczymy w grze, ale stajemy się wręcz jej częścią. To jednak nie wszystkie jej zastosowania. Wirtualna rzeczywistość coraz lepiej sprawdza się m.in. w niektórych dziedzinach medycyny, sztuki czy architektury. Pozwala zwizualizować projekt i zrozumieć ryzyko związane z jego wykonaniem, w ten sposób pomagając często oszczędzić duże pieniądze, które trzeba byłoby włożyć w inwestycję.

This article was written by adminek